POLOHA

Velké Karlovice - obec umělců, lidových umělců a řemeslníků

Obec Velké Karlovice leží v Chráněné krajinné oblasti Beskydy, přitažlivé svými přírodními krásami. Svou rozlohou 81 km² se řadí mezi největší obce České republiky. Velké Karlovice vybízí v létě k turistice, jízdě na kole, v zimě pak ocení lyžaři nabídku upravených sjezdových tratí a také nespočet kilometrů značených běžeckých a turistických tratí s různými stupni obtížnosti. Grandhotel Tatra a Resort Kyčerka nabízejí své kvalitní ubytovací kapacity, služby a pohostinnost.

Velké Karlovice jsou typickou valašskou obcí. Najdete tu ještě zachovalé pastviny s menšími stády ovcí, ale i stavení v horách, kde se ještě dodnes hospodaří. Objevíte zde stromy, které znají staré příběhy, kapličky a kříže, vyprávějící o starostech a radostech lidí, kteří zde žili. Objevíte tu své Valašsko, najdete si svá místa v krajině.

Velké Karlovice jsou označovány za obec umělců, lidových umělců a řemeslníků, zde se dochovalo mnoho staveb původní roubené architektury. K nejvýznamnějším patří roubený kostel Panny Marie Sněžné z roku 1754. Dále kupecký dům, který byl postaven v roce 1813. Napůl zděný dům postavil stavitel Jan Žák z Hážovic v architektuře lidového baroka. Někdy se nazývá podle posledního karlovského fojta a obchodníka Karla Barviče - Barvičův dům, ve kterém dnes sídlí Karlovské muzeum.

Velké Karlovice jsou atraktivní lokalitou také pro filmaře. Diváci televize mohou Velké Karlovice vidět v seriálu Doktor Martin s Miroslavem Donutilem v hlavní roli. Seriál se natáčel především zde. Najdete tu také atrakce pro rodiny, atrakce a zábavu pro děti, aktivity pro senioři, valašské speciality a gastronomii, valašské tradice a zvyky