TURISTIKA
Desítky kilometrů turistických tras prověří vaši fyzickou kondici

Kdo chce poznat Beskydy od západu až k východu se všemi "velkými" vrcholy, toho čeká téměř sto kilometrů dlouhá cesta ve stylu nahoru-dolů s přibližně 5 000 nastoupanými výškovými metry. Okolní lesy jsou charakteristické svojí bohatou faunou a flórou. Spojte vaše putování se sběrem hub nebo jiných lesních plodů, které vám dodají energii na cestu za vaším cílem.

Beskydy představují atraktivní turistickou lokalitu s překrásnou přírodou a jsou ideální pro rodinné výlety poznávat valašské tradice, památky a zvyky. Výběr trasy necháme na vás. Rozhodněte se, po které značce vykročíte za dobrodružstvím. Garantujeme vám, že každá cesta vede na místo, které vás svou krásou uchvátí. Na vaši žádost vám velmi rádi doporučíme, kam se vydat. Abychom vám výstup ulehčili, na recepci jsou pro vás k dispozici turistické hole (za poplatek) a mapa okolí.

V resortních půjčovnách si můžete zapůjčit hole. Turistické trekingové a obzvláště Nordic Walking hole se staly doslova hitem v Resortu Kyčerka. Mnoho lidí Nordic Walking hole používá špatně. Nejpodstatnější rozdíl je v tom, že trekové hole slouží jako opora při lezení po horách v těžším terénu oproti holím pro Nordic Walking, které jsou určeny a navrženy pro zintenzivnění pohybu při chůzi v rovinatém terénu.

Nordic Walking
"Severská chůze" je v podstatě způsob kondičního tréninku, který byl zařazován v období bez sněhu. Hole NW jsou zkonstruovány jako nástroj k zapojení celého těla. Jsou vyrobeny z jednoho kusu lehké slitiny (hliník, carbon), zakončeny odnímatelnými botkami. Zásadní je "rukavička" u držadla, která je pro správnou techniku chůze nezbytná. Rukavičkou se nazývá speciální poutko, které umožňuje pouštění holí po odrazu vzadu za tělem. Jeho funkcí je, že zajistí správné vrácení hole zpátky do dlaně. Dynamický pohyb tak přispívá k procvičení a zpevnění svalů celého těla rovnoměrně. Při NW chodíte mírně nakloněni a hůlky zapichujete asi 20 cm za sebe. Chůze je rychlejší. Pokud s NW začínáte, není potřeba koupit hned drahé hole - stačí základní model, pro začátečníka.

Trekingové hole
Trekové hole jsou určeny pro turistiku v terénu. Můžete je využít jako spolehlivou oporu a plnou vahou se do nich zapřít v náročnějších úsecích. Oproti NW mají silnější průměr, jsou složeny ze tří dílů, aby se daly lépe složit do batohu. Většinou jsou teleskopické, takže si jejich délku můžete snadno upravit podle toho, jestli zrovna šlapete do kopce, nebo jej scházíte. Hole zapichujete před tělem a do úrovně nohou. Trekové hole se drží za rukojeť po celou dobu a mají u držadla jen obyčejný řemínek, který je pro NW chůzi naprosto nevhodný.

Jak nastavit délku?
Trekingové hole jsou z drtivé většiny nastavitelné, takže není problém si délku upravit. Obecné pravidlo se řídí tím, že se s holemi postavíte na rovinu a nastavíte je tak, aby vaše předloktí tvořilo 90° úhel. Do kopce se hole zhruba o pět až deset centimetrů zkracují. Hole pro NW se velmi podobají holím určeným k běhu na lyžích. Ideální délku holí zjistíte jednoduchým výpočtem, kdy vaši výšku vynásobíte číslem 0,68. Existují i oficiální tabulky, podle kterých hole můžete podle výšky zakoupit či zapůjčit (najdete je na internetu nebo ve specializovaných prodejnách). Pro méně zdatné jedince nebo ty, kteří s NW začínají, jsou vhodnější variantou hole o pár centimetrů kratší.